Secure 360 har til og med november måned leveret et afkast på 3,5% og i december måned ventes et afkast omkring 0%, hvor der dog endnu ikke kendes den endelige kursudvikling for de alternative investeringer.
Senest opdateret d. 8. januar 2026
Philip Riise
Head of Asset Allocation, Partner, Secure 360
pr@securespectrum.dk
Patrick Nielsen
Analytiker, Secure 360
pn@aequity.dk
De likvide investeringer i Secure 360 har nydt godt af den tiltagende risikoappetit i løbet af kvartalet og har leveret pæne positive afkast.
Aktieporteføljen leverede samlet set 3,2% i afkast hvilket var lidt lavere end markedet, der igen i høj grad var drevet af en koncentreret gruppe af teknologi- og AI-relaterede virksomheder.
På obligationssiden er Secure 360 eksponeret til en bred vifte af særligt danske realkreditobligationer og high yield-virksomhedsobligationer, men også indeksobligationer og emerging markets-obligationer indgår med en mindre del for at skabe bedre diversifikation og løfte det risikojusterede afkast. Secure Select Obligationer leverede i fjerde kvartal et afkast på 0,6% hvilket var på niveau med benchmark.
Hedgefondene har givet en ønskelig spredning og løftet porteføljens afkast. Særligt eksponeringen til hedgefondene, der investerer i gearede realkreditspænd, har til og med november leveret omkring 14% i afkast. Trods indsnævring af kreditspænd er forventningen, at de i 2026 vil fortsætte den positive udvikling og bidrage til porteføljen.
Størstedelen af de alternative aktivklasser har leveret positive afkast i 2025 i (kvartalsrapporteringer til og med september) med private debt omkring 6% i afkast mens ejendomsporteføljen har leveret knap 7%. Porteføljen af Private Equity-investeringer er kommet fornuftigt gennem kvartalet med et afkast i 2025 til og med 3. kvartal på 4,2% på trods af et fald i USD på hele 12% i første halvår. Værdiskabelsen i den alternative portefølje som helhed er fortsat bred og de underliggende investeringer er godt positioneret til at levere attraktive afkast fremadrettet.