Den Europæiske Centralbank (ECB) sænkede den europæiske styringsrente med 0,25 procentpoint til 3,25%. Kort tid efter fulgte den danske Nationalbank og satte ligeledes styringsrenten ned med 0,25 procentpoint. I USA fortsætter tendensen med stærke nøgletal, denne gang med højere end ventede tal for detailsalget. I den amerikanske valgkamp tyder de seneste meningsmålinger på, at Trump løber med sejren i 7 ud af 7 swingstater.
Mandag den 21. oktober 2024

Mikkel Vognbjerg
Portfolio Manager, Secure Spectrum
Taktiske anbefalinger
- Aktier: Neutralvægt aktier
- Obligationer: Neutralvægt obligationer og varighedseksponering
- Kreditobligationer:
- Undervægt kreditobligationer (high yield-obligationer og virksomhedslån) med samlet 5%-point
- Overvægt hedgefonde med fokus på investering i realkreditspænd med samlet 5%-point
Ugen der gik...
Sidste uges vigtigste begivenhed kom fra Den Europæiske Centralbank (ECB), der gennemførte en rentesænkning på 0,25 procentpoint, så den europæiske styringsrente nu er 3,25%. Den danske Nationalbank fulgte kort tid efter og satte ligeledes renten ned med 0,25 procentpoint. Dermed lyder den danske foliorente nu på 2,85%, og udlånsrenten på 3,00%. Der var ikke den store reaktion fra markedet, da rentenedsættelsen var fuldt forventet. Mere interessant var det efterfølgende pressemøde, hvor Lagarde satte ord på rentenedsættelsen samt den fremadrettede retning for pengepolitikken. Lagarde gjorde det klart, at inflationen bevæger sig i den rigtige retning, og at den også bevæger sig hurtigere mod 2% end ventet. Vi har nu en situation, hvor risikoen for lavere end ønsket inflation er højere end den modsatte risiko. Denne udvikling i inflationen, sammen med de seneste måneders svage PMI-tal for Europa, peger i høj grad på, at renten i Europa skal længere ned end det nuværende niveau på 3,25%. Særligt de industritunge lande i Europa, som Tyskland, har det svært og bidrager dermed negativt til den samlede vækst i Europa. Et mere servicedrevet land som Spanien er i noget bedre form og bidrager positivt til den samlede vækst. På tværs af både industri og service viste det seneste PMI-tal for hele eurozonen 49,6, hvilket indikerer en samlet økonomisk aktivitet i tilbagegang, hvorfor Europa er klar til, at renten skal længere ned.
Kigger man på markedets forventninger til renten i Europa, er der også en klar forventning om en rentenedsættelse på årets sidste rentemøde. Markedet er i tvivl om, det bliver en lille (0,25 procentpoint) eller en stor (0,50 procentpoint) rentenedsættelse, og priser aktuelt ca. 30% sandsynlighed for den store rentenedsættelse. Dette vil tage styringsrenten fra nuværende 3,25% til 3,00%-2,75%, alt efter størrelsen på rentenedsættelsen. Markedets forventning til den europæiske styringsrente i 2025 er yderligere fem rentenedsættelser, hvilket vil tage styringsrenten til et niveau mellem 1,75%-1,50%.
Rettes blikket mod USA, var det en relativt stille uge på nøgletalsfronten. Den eneste nævneværdige nyhed var tallene for detailsalget, der igen viste sig stærkere end ventet. Detailsalget steg, målt i forhold til for 12 måneder siden, med 1,7% mod ventet 1,6%. Det stærke detailsalg understøtter det robuste billede af den amerikanske økonomi og ikke mindst af den amerikanske forbruger, der synes at være i god form.
I den amerikanske valgkamp er det svært at se, at den amerikanske økonomi har det godt. Det burde være en fordel for det parti, der aktuelt har præsidentembedet, men det er svært at se i målingerne, hvor Trump aktuelt fører betydeligt over Harris. På marginalen oplever mange amerikanere, at det er blevet dyrere at leve i USA, hvilket er en ulempe for Harris. Nødvendigheder som mad, bolig og benzin er blevet væsentligt dyrere end for bare et par år siden, og det rammer mange amerikanere i de lavere indkomstkvartiler. Mange af disse amerikanere kan huske tilbage på en tid med Trump som præsident, hvor økonomien havde det godt, og der ikke var noget, der hed inflation og højere priser på nødvendigheder. Om det var Trumps økonomiske politik, der var årsagen hertil, kan der være blandede meninger om, men det er sådan, mange amerikanere husker det. Kigger man på betting odds, fører Trump stort med 58,3% sandsynlighed for at vinde valget den 5. november. Det vigtige for udfaldet af valget bliver resultaterne i swingstaterne, hvor Trump ifølge meningsmålingerne aktuelt fører i 7 ud af 7 swingstater. I fem af dem fører Trump dog med mindre end 1 procentpoint, hvorfor dette hurtigt kan vende.
Ugen der kommer...
Den kommende uge bliver relativt stille på nøgletalsfronten. Rentemøder i Canada, Ungarn og Rusland samt foreløbige PMI-tal for euroområdet pryder billedet. Herudover er regnskabssæsonen for 3. kvartal også gået i gang, og her kan skuffelser skabe store udsving i et aktiemarked, der i øjeblikket er dyrt prissat.
De seneste afkasttal
Kilde: Bloomberg. Aktieafkast angivet i lokal valuta. Data opdateret til og med 18/10/2024